http:// www.Tebyan-Zn.ir
ورود به سیستم تماس با ما نقشه وب سایت
 
 
معرفی ها > استان زنجان
استان زنجان در گذر تاریخ
 زنجان شهرمقاومت وشهرانسانهاي فرهيخته وباهوش ومهمان نواز است. شهري با چشم انداز زيبـا و موقعيت اقليمي ويژه وبالاخره شهرديدنيها و هنرمندان. وسعت شهرستان زنجـان 13848 كيلومتر مربع و جمعيت آن 511294 نفر ميباشد.شهرستان زنجان تا قبل از انقلاب اسلامي ، تنها دربخش كشاورزي فعال بود وپس از آن احداث كارخانجات صنعتي و دانشگاهها ،بافت و هويت اجتماعي واشتغال را به كشاورزي ـ صنعتي تغيير داده وبه لحاظ ساختار اجتماعي عبوراز وضعيت سنتي به مدرنيسم را تسهيل كرده است.
درارتباط با ذكر سابقه تاريخي اين منطقه، به لحاظ روشن تر شدن موضوع، مسئله به چهار دوره كلي تقسيم بندي شده و هريك جداگانه مورد بحث و بررسي قرارمي گيرد، نا گفته نماند كه بررسي در اين مقوله صرفاً به وقايع و سوابق تاريخي آن چنان كه اتفاق افتاده نظر دارد و به هيچ وجه تحليل تاريخي و بررسي علت و معلول وقايع در آن مطرح نيست. به هر تقدير مطالعات به استناد مدارك باستان شناسي و متون تاريخي به چهار دوران زير تقسيم مي گردد:
فرزانگان و بزرگان علمی
 
اماکن تاریخی و توریستی استان زنجان
 زنجان شهرمقاومت وشهرانسانهاي فرهيخته وباهوش ومهمان نواز است. شهري با چشم انداز زيبـا و موقعيت اقليمي ويژه وبالاخره شهرديدنيها و هنرمندان. وسعت شهرستان زنجـان 13848 كيلومتر مربع و جمعيت آن 511294 نفر ميباشد.شهرستان زنجان تا قبل از انقلاب اسلامي ، تنها دربخش كشاورزي فعال بود وپس از آن احداث كارخانجات صنعتي و دان
صنایع دستی استان زنجان
 دراستان زنجان رشته های مختلف صنايع دستی رواج دارد. از آن جمله گليم بافی در ابهر, قيدار و زنجان روستاهای آن گيوه دوزی ابريشمی و نخی در انگوران و زنجان, چاروق دوزی در شهر زنجان, رنگرزی در ابهر, زنجان, قيدار, سفالگری در روستای قلثوق, مليله کاری شامل سينی, سرويس بشقاب کاسه و وسايل مصرفی در شهر زنجان, ساخت انواع چاقو و کارد و قندشکن در زنجان, جاجيم بافی نواری در طارم عليا و ماه نشان, انگوران, کيسه بافی حمامی, نواری در انگوران, ماه نشان, قيدار و حکاکی روی مس در شهر زنجان را می توان نام برد. ضمن آنکه بايد گفت قالی بافی از جمله هنرها و حرفی است که در اکثر شهرها و روستاهای استان زنجان رونق و رواج دارد. اما شهر زنجان با آثار فلزی و بويژه چاقوهای زيبا و تنوع آن مشخص می شود و نام زنجان, اينگونه آثار هنری را به ذهن متبادرمی سازد.
مشخصات جغرافيايي استان زنجان
 استان زنجان كه آن را فلات زنجان نيز مي نامند، در ناحيه مركزي شمال غربي ايران واقع شده است و قدمت آن متعلق به اواخر هزاره دوم قبل از ميلاد است. استان براساس آخرين تقسيمات كشوري در سال 1376 وپس از خارج شدن شهرستان قزوين و تاكستان داراي هفت شهرستان به نامهاي زنجان - ابهر - خرمدره - خدابنده - ايجرود - طارم وماهنشان ميباشد. وسعت استان برابر 22164 كيلومتر مربع است كه 1.34 درصد كل كشور ميباشد.جمعيت آنرا براساس آخرين آمار 927461 نفر ومعادل1.5درصد كل كشور ميباشد.
ا استان زنجان با هفت استان هم مرز است. اين استان از شمال به استان هاي اردبيل و گيلان, از شرق به استان قزوين, از جنوب به استان همدان, از جنوب غربي و غرب به استان هاي كردستان و آذربايجان غربي و آذربايجان شرقي محدود است. استان از دو منطقه كوهستاني و جلگه اي تشكيل يافته است. مناطق كوهستاني اين استان اغلب داراي قله هاي مرتفع هستند و در نواحي شمالي شهرستان زنجان, بخش هاي مركزي، طارم عليا، طارم سفلي، ماه نشان، ايلات قاقازان و در غرب و جنوب غربي آن، شهرستان خدابنده (قشلاقات افشار) قرار گرفته اند. ساير نقاط استان را مناطق جلگه اي يا دشت هاي آن در برمي گيرند. ميزان بارندگي در اين استان، سالانه 323 ميلي ليتر و ميانگين تعداد روزهاي يخبندان آن در طول سال، 115 روز است. حداكثر مطلق دما در شهر زنجان 40 و حداقل آن 6/29- درجه سانتي گراد ثبت شده است. فصل سرماي منطقه از اوايل آذر ماه با بارش برف هاي پياپي كه سراسر استان و به ويژه ارتفاعات را مي پوشاند شروع مي شود و معمولاُ تا اواخر فروردين ماه ادامه دارد. مهم ترين بادهاي استان مشتمل بر باد سرمه ( مه ) و باد گرم است .
از جمله جاذبه های طبیعی استان زنجان می توان به موارد زیر اشاره نمود.
اماکن مذهبی و زیارتی
 دراستان زنجان رشته های مختلف صنايع دستی رواج دارد. از آن جمله گليم بافی در ابهر, قيدار و زنجان روستاهای آن گيوه دوزی ابريشمی و نخی در انگوران و زنجان, چاروق دوزی در شهر زنجان, رنگرزی در ابهر, زنجان, قيدار, سفالگری در روستای قلثوق, مليله کاری شامل سينی, سرويس بشقاب کاسه و وسايل مصرفی در شهر زنجان, ساخت انواع چاقو و کارد و قندشکن در زنجان, جاجيم بافی نواری در طارم عليا
   

ارتباط با وب ستر   
 درباره طراح وب سايت
  2007 All rights reserved. Tebyan zanjan ©

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تبلیغات اسلامی استان زنجان می باشد.
هر گونه استفاده از منابع آن با ذکر مرجع بلامانع است