http:// www.Tebyan-Zn.ir ورود به سیستم تماس با ما نقشه وب سایت
ارتباط زنده با مسئول طراحی و توسعه تبیان زنجان نقشه وب سایت تبیان زنجان  تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
 
              
مقالات > بخش اجتماعی > مزايا و معايب شهرنشيني در دنياي مدرن

مزايا و معايب شهرنشيني در دنياي مدرن

تعداد بازدید :  بازدید
برای شرکت در مسابقات و دسترسی به تمام منابع ابتدا در وب سایت تبیان زنجان عضو شوید .به خانواده بزرگ تبیان بپیوندید
کتابخانه دیجیتالی
مقالات بانوان
مشاوره تبیان زنجان - برای استفاده از سرویس باید عضو وب سایت باشید
مقالات جوانان
استان زنجان از دید تبیان
وب سایت ویژه محرم و گالری عکس های دیدنی تبیان زنجان از سراسر جهان
غار تاریخی کتله خور بزرگترین غار خشکی خاورمیانه
مهدویت در تبیان زنجان - گل نرگس

هدیه دیگری از تبیان : طرح مشارکت ایرانسل و تبیان :
کلیه مشترکین و کاربران ایرانسل می توانند با ارسال پیامک به شماره 8282 و درج کلمه hekmat در پیام کوتاه خود ؛ به صورت تصادفی و Random یکی از حکمتهای پربار حضرت علی (ع) را به صورت متن دریافت نمایند .


ترجمه: دکتر نيما سيفي
 سازمان جهاني بهداشت گسترش شهرنشيني را يکي از اثرگذارترين وقايع قرن بيست و يکم بر سلامت انسان‌ها مي‌داند. تلاش و همکاري‌هاي بين بخشي براي بهبود معيارهاي سلامت در شهرها تنها زماني به نتيجه دلخواه خواهد رسيد که از نقطه (شناخت دقيق معضلات) آغاز شود. به همين دليل سازمان جهاني بهداشت به موازات ارايه برنامه‌هاي سالانه خود اطلاعات گسترده‌اي را نيز در زمينه مشکلات ساختاري شهرنشيني منتشر کرده است. گزيده‌اي از اين گزارش تفصيلي را با هم مي‌خوانيم:

رشد شهرنشيني در تمام نقاط جهان جريان دارد براي درک بهتر رشد تصاعدي شهرنشيني در دهه‌هاي اخير مي‌توان به مدت زماني که يک کلانشهر از جمعيت يک ميليون نفري به 8 ميليون نفر رسيده است، توجه کرد. شهر لندن اين رشد را در طول 130 سال تجربه کرده است. بانکوک در عرض 45 سال و سئول تنها در عرض 25 سال.


در فاصله سال‌هاي 1995 تا 2005 جمعيت شهرنشين کشورهاي در حال توسعه به طور هفتگي 2/1 ميليون نفر افزايش يافته است.


اغلب رشدهاي سرسام‌آور جمعيت شهرنشينان در شهرهايي رخ داده است که تا 2 دهه قبل جمعيتي در حدود 1 تا 2 ميليون نفر داشته‌اند.


رشد غيرقابل انتظار شهرنشيني عملا مديران شهري را براي فراهم آوردن زيرساخت‌هاي بهداشتي ناتوان کرده است. به خصوص در نواحي حاشيه‌اي کلانشهرها که عموما قشر فقير جامعه در آن زندگي مي‌کنند.
شهرنشيني و بهداشت محيط


در حدود 25 درصد شهروندان کشورهاي در حال توسعه از سوخت فسيلي براي گرما و پخت و پز استفاده مي‌کنند. اين نوع منابع انرژي باعث آلودگي هواي داخلي خانه و بروز بيماري‌هاي مزمن تنفسي به ويژه در کودکان مي‌شود. در مقياس جهاني سالانه حدود 2 ميليون نفر بر اثر آلودگي هواي داخلي خانه جان خود را از دست مي‌دهند.


سيستم جمع‌آوري و امحاي زباله‌ها در بسياري از کلانشهرهاي جهان سومي همچنان به صورت سنتي صورت مي‌گيرد.


تراکم بالاي صنايع و جمعيت شهري موجب شده است تا در بعضي مناطق متوسط دماي شهرها 5 تا 11 درجه از نواحي همجوار بالاتر باشد. اثرات بلندمدت اين افزايش دما در صورت بي‌توجهي با خسارات فراواني همراه خواهد بود.
حمل و نقل شهري و سلامت شهروندان


در بسياري از کلانشهرهاي کشورهاي در حال توسعه افزايش ناگهاني وسايل نقليه موتوري در طول دو دهه گذشته موجب ترافيک‌هاي سنگين خياباني در سفرهاي درون شهري شده است.


آلودگي‌هاي گوناگون ناشي از اين حجم ترافيکي مشکلات بهداشتي متعددي را به خصوص براي گروه‌هاي آسيب‌پذير پديد آورده است.


حوادث ترافيکي نهمين علت اصلي مرگ و مير در سراسر جهان هستند. متاسفانه اغلب مرگ‌هاي ناشي از حوادث ترافيکي در کشورهاي فقير و در حال توسعه رخ مي‌دهد. تقريبا نيمي از قربانيان اين احوادث را عابران، دوچرخه‌سواران و موتورسواران شامل مي‌شوند.


طبق برآوردهاي موجود آلودگي هواي شهرها مسوول مرگ سالانه 2/1 ميليون انسان در سراسر جهان است که عمدتا به علت عوارض قلبي و تنفسي رخ مي‌دهد. وسايل نقليه موتوري بخش عمده‌اي از اين آلودگي را پديد مي‌آورند. هر چند آلودگي‌هاي صنعتي و نيروگاه‌هاي حرارتي توليد برق نيز سهم بزرگي در آلودگي‌ هواي شهرها دارند.


در بسياري از شهرهاي کشورهاي در حال توسعه وجود اتومبيل‌هاي قديمي، زيرساخت‌هاي جاده‌اي ضعيف و به هم آميختگي محل عبور و مرور عابرين پياده و دوچرخه‌سواران با وسايل نقليه موتوري آسيب‌هاي ناشي از آلودگي هوا و سوانح ترافيکي را دوچندان مي‌کند.


مهيا نبودن پياده‌روهاي مناسب و مسير امن براي دوچرخه‌سواري در حاشيه خيابان‌ها به معضل زندگي کم‌تحرک در شهرهاي فقير دامن زده است. علاوه بر اين بدون فراهم آوردن چنين زيرساخت‌هايي تشويق شهروندان به انتخاب وسايل نقليه غيرموتوري و انجام ساير فعاليت‌هاي سلامت محور عملا بي‌نتيجه خواهد بود.
افزايش بار بيماري‌هاي غيرواگير


در حال حاضر 80 درصد بار بيماري‌هاي مزمن در کشورهايي با درآمد متوسط و ناچيز متمرکز شده است. اين بيماري‌ها با توجه به سير طولاني خود بار مالي فراواني را در طولاني‌مدت به همراه دارند.


چاقي و بيماري‌هاي مربوط به آن بخش قابل توجهي از سرانه درمان را به هدر مي‌دهد. در مقابل از نيروي مولد کشورها مي‌کاهد.


رژيم‌هاي نامناسب تغذيه‌اي و زندگي کم‌تحرک به عامل بسياري از بيماري‌هاي غيرواگير و مزمن تبديل شده‌اند. بيماري‌هايي همچون فشار خون، استئوپروز، ديابت نوع 2، انواع خاصي از سرطان و سرانجام مشکلات قلبي‌عروقي.
سلامت روان در شهرها


رشد افسارگسيخته شهرنشيني و حواشي آن سلامت روان بسياري از شهروندان را به طور مستمر تهديد مي‌کند. ازدحام جمعيت، بي‌کاري، فقر، اختلافات فرهنگي و احساس تنهايي در کنار مشکل مسکن براي آنها که اجاره‌نشين هستند همگي عوامل مهم تشديد استرس‌هاي روحي در شهرها هستند.


طبق آمارها شهرنشيني به افزايش محسوس بار بيماري‌هاي اعصاب و روان انجاميده است. همچنين مقاومت به درمان‌هاي موجود در ساکنان مراکز کلانشهرها بيشتر مشاهده مي‌شود.


مطالعات گسترده نشان داده است که کودکان در نواحي شهري با مشکلات روحي بيشتري در مقايسه با کودکان روستايي روبه‌رو هستند.


ـ تراکم جمعيت و اجبار به زندگي در آپارتمان‌ها موجب شده است تا نقش همسايه‌ها نيز به عنوان يک عامل دخيل در سلامت روان مورد توجه قرار گيرد. آلودگي‌هاي صوتي، نداشتن اطمينان متقابل و تفاوت‌هاي رفتاري و فرهنگي موجب از بين رفتن احساس امنيت و آرامش روحي بسياري از شهروندان مي‌شود.

salamat.ir

امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از اين مطلب فقط با ذکر منبع " تبیان زنجان" مجاز است.

 ارسال این مقاله به دوستان شما :
 
نام و نام خانوادگی شما :
 
 
آدرس ایمیل شما :
 
نام و نام خانوادگی دوست شما :
 
 
آدرس ایمیل دوست شما :
1859
کاربر گرامی آیا تاکنون از وب سایت تبیان برنده جایزه شده اید ؟ آیا اطلاع دارید وب سایت تبیان در استان با برگزاری مسابقات هفتگی آن لاین به برندگان خود جوایز ارزنده اهدا می کند ؟
فرصت را از دست ندهید و خود را کاندیدای یکی از جوایز این هفته وب سایت کنید ! برای شرکت در مسابقه و ارسال پاسخ به مرکز اینجا را کلیک کنید
ورود به بخش مسابقه هفته
SA

ارتباط با وب ستر   
 درباره طراح وب سايت
  2007 All rights reserved. Tebyan zanjan ©

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تبلیغات اسلامی استان زنجان می باشد.
هر گونه استفاده از منابع آن با ذکر مرجع بلامانع است