http:// www.Tebyan-Zn.ir ورود به سیستم تماس با ما نقشه وب سایت
ارتباط زنده با مسئول طراحی و توسعه تبیان زنجان نقشه وب سایت تبیان زنجان  تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
 
              
مقالات > بخش فرهنگی > افشانه‌هاي تنفسي سازگار با محيط زيست برای نجات لایه ازن

افشانه‌هاي تنفسي سازگار با محيط زيست برای نجات لایه ازن

تعداد بازدید :  بازدید
برای شرکت در مسابقات و دسترسی به تمام منابع ابتدا در وب سایت تبیان زنجان عضو شوید .به خانواده بزرگ تبیان بپیوندید
کتابخانه دیجیتالی
مقالات بانوان
مشاوره تبیان زنجان - برای استفاده از سرویس باید عضو وب سایت باشید
مقالات جوانان
استان زنجان از دید تبیان
وب سایت ویژه محرم و گالری عکس های دیدنی تبیان زنجان از سراسر جهان
غار تاریخی کتله خور بزرگترین غار خشکی خاورمیانه
مهدویت در تبیان زنجان - گل نرگس

هدیه دیگری از تبیان : طرح مشارکت ایرانسل و تبیان :
کلیه مشترکین و کاربران ایرانسل می توانند با ارسال پیامک به شماره 8282 و درج کلمه hekmat در پیام کوتاه خود ؛ به صورت تصادفی و Random یکی از حکمتهای پربار حضرت علی (ع) را به صورت متن دریافت نمایند .


 كشور‌هاي عضو كنوانسيون وين براي حفاظت از لايه ازن و پروتكل مونترال در زمينه مواد مخرب لايه ازن متعهد شده‌اند تا در چارچوب يك برنامه زمانبندي مشخص نسبت به كاهش تدريجي و حذف كامل مواد تحت كنترل پروتكل اقدام كنند.
يكي از اين گروه‌هاي مواد مخرب لايه ازن، كلروفلوروكربن‌ها يا فريون‌ها هستند كه علاوه بر بخش‌هاي صنعتي ديگر در صنعت داروسازي به عنوان ماده افشاننده در توليد افشانه‌هاي تنفسي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. از اين رو اعضاي پروتكل مونترال در برنامه‌هاي ملي خود با تامين منابع لازم و حمايت‌هاي فني، آموزشي و مالي، اقدام به تغيير خط توليد و جايگزيني كامل اين مواد كرده‌اند كه استراتژي ملي ايران براي حذف افشانه‌هاي دارويي مبتني بر فريون‌ها براي يك دوره زماني تا سال 2010 ميلادي برنامه‌ريزي شده است.

كشورهاي عضو پروتكل مونترال براي حذف فريون‌ها در بخش توليد افشانه‌هاي دارويي در نشست‌هاي ادواري خود متعهد شده‌اند تا نسبت به تدوين و اجراي استراتژي ملي متناسب با شرايط و نياز‌هاي خاص هر كشور براي هدايت فعاليت‌ها در مسير انتقال به سمت جايگزيني كامل افشانه‌هاي مبتني بر فريون‌ها به افشانه‌هاي غير فريوني اقدام كنند.

دكتر ابراهيم حاجي‌زاده مدير ملي برنامه اجرايي پروتكل مونترال در كشور با اعلا‌م اين مطلب اضافه كرده است: با توجه به شرايط خاص كشور‌هاي مشمول ماده 5 پروتكل مونترال، كشور‌هاي در حال توسعه با سرانه مصرف كمتر از سه‌دهم كيلوگرم براي مواد پيوست «الف» پروتكل مونترال شامل فريون‌ها در زمان‌پذيرش پروتكل و به منظور فراهم‌سازي امكان تامين و مصرف فريون‌ها براي توليد افشانه‌هاي تنفسي به منظور برآورد نياز‌هاي داخلي اين كشور‌ها، پروتكل مونترال به اين كشور‌ها اجازه مي‌دهد تا با يك تاخير زماني 10 ساله در مقايسه با كشور‌هاي توسعه يافته نسبت به كاهش و حذف فريون‌هاي خود اقدام كنند. بر همين اساس، اين كشور‌ها ‌بايد تا اول ژانويه سال 2010 ميلادي نسبت به حذف كامل فريون‌ها از چرخه توليد صنعتي و خدماتي خود اقدام كنند.

وي ادامه داد: ‌در پاسخ به تصميمات اعضاي پروتكل مونترال در زمينه جايگزيني فريون‌ها در بخش توليد افشانه‌هاي تنفسي، كشور ايران نيز به عنوان يكي از اعضاي اين پروتكل، از طريق نهاد هماهنگ‌كننده برنامه‌هاي پروتكل مونترال يعني سازمان حفاظت محيط زيست (دفتر حفاظت لايه ازن) و با همكاري و مشاركت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، سازمان توسعه صنعتي ملل متحد و برنامه محيط زيست ملل متحد، استراتژي ملي براي حذف و جايگزيني افشانه‌هاي مبتني بر فرون‌ها را در كشور تدوين كرد.

وي اظهار كرد:‌ اين استراتژي سال 1386 (2007 ميلادي) به تصويب نشست 52 كميته اجرايي صندوق كمك‌هاي چند جانبه پروتكل مونترال رسيد. اجراي اين استراتژي از همان سال در چارچوب يك تفاهمنامه مشترك مابين دولت ايران و دفتر منطقه‌اي برنامه محيط زيست سازمان ملل متحد در بانكوك آغاز شده و با همكاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، شركت سينا دارو به‌عنوان تنها صنعت توليدكننده حائز شرايط افشانه‌هاي دارويي تنفسي كشور و ديگر نهاد‌هاي ذي‌ربط در حال انجام است.

دكتر ابراهيم حاجي‌زاده، مدير ملي برنامه اجرايي پروتكل مونترال در كشور گفت: استراتژي ملي ايران براي حذف افشانه‌هاي دارويي مبتني بر فريون‌ها براي يك دوره زماني تا سال 2010 ميلادي برنامه‌ريزي شده است. اطلاع‌رساني و آموزش به‌عنوان يكي از اركان كليدي و مهم استراتژي ملي محسوب مي‌شود كه انجام آن براي دستيابي به حذف كامل و پايدار افشانه‌هاي مبتني بر فريون‌ها از چرخه توليد و مصرف داخلي ضروري است. وي تاكيد كرد: براي تحقق اهداف آموزشي و اطلاع‌رساني، همكاري نزديك و تنگاتنگ وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشكي، جامعه تخصصي پزشكي و داروسازي و بيماران تنفسي و ديگر نهاد‌هاي ذي‌ربط امري لازم و ضروري است.

دكتر اكبر عبداللهي اصل، مدير كل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت نيز دراين ارتباط گفت: وزارت بهداشت به عنوان متولي سلامت در كشور همزمان با انجام وظايف خود در امر نظارت و تامين داروهاي مصرفي در بيماري‌هاي تنفسي با كيفيت و شرايط مناسب، موظف به همكاري با اقدامات مرتبط با سلامت محيط زيست از جمله پروتكل مونترال است.

وي افزود: افشانه‌هاي تنفسي به عنوان يكي از اشكال دارويي موثر با كمترين عوارض جانبي از مهم‌ترين درمان‌هاي رايج براي درمان بيماري‌هاي تنفسي است كه در مصرف هر واحد آن حدود 20 گرم گاز فريونCFC  به عنوان حامل دارو به كار رفته است. با توجه به 8 ميليون عدد مصرف انواع افشانه‌هاي تنفسي در سال گذشته در كشور كه حدود 70 درصد آن توليد داخل است، سالانه حدود يكصد تنCFC  در كشور در اين خصوص مصرف و آزاد مي‌شود.

وي ادامه داد: با توجه به تعهدات كشور مبني بر حذف و جايگزيني فلوروكلروكربن‌ها از صنايع مختلف كشور از جمله صنايع داروسازي، وزارت بهداشت نيز اقداماتي را در راه تسهيل ثبت فرآورده‌هاي فاقد CFC  و ممنوعيت ثبت انواع وارداتي واجد CFC  انجام داده است و هر نوع همكاري لازم را‌ براي اجراي تعهدات پروتكل مونترال در كشور خواهد كرد.

توليد افشانه‌هاي تنفسي

ايران درخصوص عمل به تعهدات خود در قبال حذف مصرف فريون‌ها در بخش توليد افشانه‌هاي تنفسي با همكاري آژانس اجرايي يونيدو (سازمان توسعه صنعتي ملل متحد)، يونپ (برنامه محيط زيست ملل متحد) و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي طرحي را براي حذف مصرف فريون‌هاي 11 و 12 در كارخانه سينا دارو در سال 2007 ميلادي به تصويب نشست 52 كميته اجرايي پروتكل مونترال رسانيد.

عمليات اجرايي اين طرح در قالب انتقال فناوري غيرفريوني مبتني بر هيدروفلروآلكان‌ها به كارخانه داروسازي سينا دارو در حال انجام است.

با تغيير خط توليد اين كارخانه، محصول جديد افشانه‌هاي تنفسي غيرفريوني جايگزين محصول مبتني بر فريون خواهد شد. از اين رو به منظور ايجاد اعتماد نسبت به كارايي و اثر بخشي افشانه جديد در بيماران تنفسي و مبتلايان به آسم كه از محصولات فريوني استفاده مي‌كنند، برنامه جامعي براي آموزش و اطلاع‌رساني به جامعه پزشكي و دارويي، ‌انجمن‌هاي تخصصي آسم و بيماري‌هاي ريوي، بيماران و خانواده‌هاي آنها و ديگر نهادها و سازمان‌هاي دولتي و غيردولتي متولي سلامت و بهداشت جامعه تهيه شده كه به عنوان بخشي از طرح ياد شده در حال اجراست.

با توجه به اين‌كه تامين افشانه‌هاي تنفسي متناسب با تقاضا و نياز جامعه بيماران آسمي‌ و تنفسي امري مهم و حياتي است، ‌تضمين تامين بموقع و به مقدار نياز اين محصول، نيازمند بازنگري در مقررات پروتكل مونترال براي كنترل مصارف ضروري فريون‌ها در بخش توليد افشانه‌هاي تنفسي است.

از اين‌رو و براي اطمينان از عدم بروز اثرات منفي كنترل اين مواد در بخش توليدات افشانه‌هاي تنفسي در دوره انتقال به سمت افشانه‌هاي غيرفريوني، اعضاي پروتكل مونترال در بيستمين نشست خود از كشورهاي مشمول ماده 5 پروتكل (كشورهاي در حال توسعه) توليدكننده افشانه‌هاي تنفسي درخواست كردند تا ميزان فريون مورد نياز كشور‌هاي خود براي تامين نيازهاي ضروري كشور به افشانه‌هاي تنفسي را در قالب يك برنامه زمانبندي مشخص به دبيرخانه ازن ارسال كنند.در اين خصوص دولت ايران نيز در ابتداي ژانويه سال 2009 ميلادي با همكاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و شركت سينا دارو سند ملي ايران در زمينه درخواست براي تامين فريون‌هاي مورد نياز در سال 2010 را براي تضمين توليد مقادير ضروري افشانه‌هاي تنفسي فريوني به دبيرخانه ازن تسليم كرد.

با تصويب اين درخواست ايران امكان خواهد داشت تا نسبت به توليد افشانه‌هاي تنفسي فريوني براي تامين نيازهاي ضروري كشور به اين ماده در جريان انتقال فناوري اقدام كند.

اطلاع‌رساني و آموزش براي حذف افشانه‌هاي دارويي فريوني

اولين كارگاه اطلاع‌رساني حذف و جايگزيني افشانه‌هاي تنفسي مبتني بر فريون‌ها در اين خصوص در سازمان حفاظت محيط زيست برگزار شد، چرا كه ايران جزو كشور‌هاي توليدكننده افشانه‌هاي تنفسي دارويي است و بايد در اين زمينه اقدام به اطلاع‌رساني و آموزش تمام ذي‌نفعان اين صنعت كند. بر اساس گزارش دفتر حفاظت لايه ازن سازمان حفاظت محيط زيست در توليد افشانه‌هاي تنفسي دارويي، كلروفلوروكربن‌ها يا فريون‌هاي 11 و 12 به عنوان ماده افشاننده و عامل سوسپانسيون مورد استفاده قرار مي‌گيرند. محصولات توليدي داخلي كه مبتني بر فريون هستند در سطح گسترده‌اي در درمان بيماري‌هاي ريوي و آسم در تمام مقاطع سني جامعه به‌كار رفته و صرفا براي مصرف داخلي عرضه مي‌شوند. بخشي از نياز داخلي كشور به افشانه‌هاي دارويي نيز از طريق واردات از كشور‌هاي توليدكننده اين محصولات تامين مي‌شود. به منظور حذف مصرف فريون‌ها در توليد افشانه‌هاي تنفسي در كشور، طرحي در سال 1386 (2007 ميلادي)‌ تدوين و به تصويب كميته اجرايي پروتكل مونترال رسيد. در قالب اين طرح مقرر شده است شركت لابراتوارهاي سينا دارو به‌عنوان تنها صنعت توليد كننده حائز شرايط افشانه‌هاي دارويي تنفسي كشور به فناوري جايگزين مبتني بر هيدروفلوروآلكان‌ها (HFA) مجهز شده و تمام تجهيزات مبتني بر فريون‌ها تا سال 2010 ميلادي از خط توليد اين كارخانه جمع آوري شود.

با توجه به افزايش چشمگير موارد بيماري‌هاي آسم و ريوي در سال‌هاي اخير و ضرورت تامين نياز‌هاي بيماران تنفسي و همچنين با در نظر گرفتن كاهش دسترسي به فريون‌ها براي توليد افشانه‌هاي تنفسي ناشي از كاهش عرضه اين مواد در بازار اروپا، كشور‌هاي عضو پروتكل مونترال موافقت كرده‌اند تا استفاده از افشانه‌هاي تنفسي مبتني بر فريون‌ها براي مدت مشخصي به‌عنوان يك مصرف ضروري در درمان بيماري‌هاي ريوي و آسم قلمداد شده و در نتيجه كاربرد مواد افشاننده فريوني در توليد افشاننده تنفسي مشمول مقررات و ضوابط مربوط به مصارف ضروري شده است.

براساس مقررات پروتكل در زمينه معافيت‌هاي مربوط به مصارف ضروري، كاربرد مواد فريوني تا زماني مجاز است كه مواد يا فرمولاسيون‌هاي جايگزين قابل قبولي براي اين مواد معرفي نشده باشد. در حال حاضر مواد و فناوري‌هاي جايگزين براي افشانه‌هاي فريوني معرفي شده و موجود هستند كه از جمله مناسب‌ترين آنها افشانه‌هاي تنفسي مبتني بر پودر خشك)DPI(  و هيدروفلوروآلكان‌ها)HFA(  هستند. با اين حال بررسي‌ها نشان داده است كه براي بيشتر بيماران تنفسي، افشانه‌هاي تنفسي جايگزين داراي ويژگي‌هاي متفاوتي در مقايسه با افشانه‌هاي تنفسي مبتني بر فريون‌ها هستند. بر اين اساس و با تصويب طرح حذف و جايگزيني فريون‌ها در خط توليد افشانه‌هاي تنفسي در شركت سينا دارو، استراتژي ملي كشور براي حذف افشانه‌هاي مبتني بر فريون‌ها نيز در سال 1386 (2007 ميلادي) تدوين شد. اين استراتژي با در نظر گرفتن رهيافت‌هاي درماني و عادت‌هاي دارويي رايج در كشور براي درمان بيماري‌هاي تنفسي تهيه شده است. در تهيه استراتژي ملي به شيوه‌هاي بين‌المللي رايج در مديريت بهينه بيماري‌هاي تنفسي نيز توجه شده است.

در مصرف هر واحد از افشانه‌هاي تنفسي حدود 20 گرم گاز فريون CFC به عنوان حامل دارو به كار رفته است
بررسي‌هاي انجام شده توسط انجمن آسم و آلرژي ايران و انجمن ريه و بيماري‌هاي تنفسي نشانگر آن است كه حدود 10 درصد از جمعيت ايران (حدود 7 ميليون نفر) را بيماران آسمي ‌تشكيل مي‌دهند كه تشخيص و درمان اين بيماري شامل همه موارد آسم در جامعه نيستند. به عنوان يك اصل عمومي، بيماران تنفسي همانند بسياري از بيماران ديگر مبتلا به بيماري‌هاي مزمن به آن دسته از شيوه‌هاي درماني كه تاثيرگذاري آنها در بهبود شرايط فردي بيمار در طولاني مدت محرز شده باشد، عادت مي‌كنند. با در نظر گرفتن اين موضوع كه اثربخشي فعاليت‌هاي مربوط به جايگزيني داروهاي تنفسي در بلند مدت نيازمند توجه به عادت‌هاي دارويي و تمايل بيماران تنفسي به استفاده از افشانه‌هاي جايگزين مبتني بر هيدروفلوروآلكان‌ها است، از اين رو تدوين و اجراي يك برنامه جامع در زمينه اطلاع‌رساني به جامعه پزشكي و دارويي و آگاه‌سازي بيماران تنفسي از ويژگي‌ها و تاثيرات داروي جايگزين به‌عنوان يكي از اركان كليدي استراتژي ملي در نظر گرفته شده است. بر اين اساس، فعاليت‌هاي آموزشي و اطلاع‌رساني براي معرفي افشانه جايگزين مبتني بر مواد غير فريوني به جامعه پزشكي  دارويي و گروه بيماران تنفسي در عين حال كه يك امر ضروري به نظر مي‌رسد، همراه با چالش‌هاي بسياري نيز است. اولويت اصلي در اين زمينه با آگاهي‌رساني به پزشكان، داروسازان، بيماران و خانواده‌هاي آنها، انجمن‌هاي تخصصي آسم و بيماري‌هاي ريوي، نهادهاي مسوول تضمين سلامت و بهداشت جامعه و به‌طور كلي جامعه پزشكي و بهداشتي است.

بررسي‌ها نشان داده ارائه آموزش به بيماران تنفسي و آسمي ‌باعث كاهش50  درصدي دوره‌هاي حاد بيماري آسم و در نتيجه بهبود قابل توجه كيفيت زندگي بيماران شده است.

باتوجه به اين موارد و به‌منظور انتقال اطلاعات مورد نياز در زمينه افشانه‌هاي تنفسي جايگزين، برگزاري 2 كارگاه مركزي اطلاع‌رساني در چارچوب برنامه‌هاي آموزشي و اطلاع‌رساني در نظر گرفته شده است. هدف اصلي از برگزاري اين كارگاه‌ها انتقال اين پيام مهم به كليه نهاد‌ها و متوليان بهداشت و سلامت كشور، جامعه پزشكي و دارويي، پرستاران، انجمن‌هاي تخصصي آسم و بيماري‌هاي ريوي و ديگر نهاد‌ها و سازمان‌هاي ذي‌ربط است كه حذف افشانه‌هاي فريوني و روي‌آوري به افشانه‌هاي غيرفريوني به‌عنوان يكي از تعهدات كشور براي حفظ لايه حيات بخش كره زمين و تامين بهداشت و سلامت جامعه امري ضروري بوده و تمامي بيماراني كه از افشانه‌هاي دارويي فريوني استفاده مي‌كنند در نهايت مجبور به روي‌آوري به افشانه‌هاي غير فريوني خواهند بود. تمام نهاد‌ها و سازمان‌هاي ذي‌ربط ‌بايد آمادگي و پيش آگاهي لازم براي كمك به بيماران آسمي‌ و تنفسي در جريان اين انتقال را داشته باشند. تحقق اين هدف نيازمند مشاركت و همكاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، نهاد‌ها و متوليان بهداشت و سلامت در كشور، انجمن‌هاي تخصصي، پزشكان، داروسازان و عموم جامعه است.

برنامه‌هاي اطلاع‌رساني و مشاركتي

با توجه به اين نكته كه در عمل، امكان انتقال اطلاعات در زمينه افشانه‌هاي جايگزين به تمام افرادي كه مستقيم در ارتباط با بيماران ريوي هستند وجود ندارد، مكانيسم اتخاذ شده در برنامه ملي اطلاع‌رساني به اين ترتيب است كه ابتدا با جلب مشاركت و همكاري تعدادي از افراد و نهاد‌هاي ذي‌ربط در سطح ملي (به‌عنوان مربيان سطح اول) و ارائه اطلاعات و وسايل آموزشي به آنها در زمينه ويژگي‌ها و چگونگي كاربرد افشانه‌هاي غيرفريوني، ظرفيت‌هاي لازم در اين زمينه به‌وجود آمده و به‌دنبال آن، اين مربيان با آموزش مربيان سطح دوم و سوم در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها امكان اشاعه اطلاعات و آگاهي‌رساني در سطح محلي را به جامعه بيماران تنفسي و مبتلايان به آسم فراهم مي‌آورند. براي اين منظور برگزاري 2 كارگاه آموزشي و اطلاع‌رساني در تهران در برنامه كاري استراتژي ملي كشور براي حذف افشانه‌هاي فريوني قرار گرفته است.

اولين كارگاه اطلاع‌رساني در زمينه حذف افشانه‌هاي فريوني در تاريخ 18 اسفند در پارك پرديسان تهران برگزار شد كه نمايندگان انجمن‌هاي تخصصي ريوي و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور در آن شركت داشتند. هدف از اين كارگاه فراهم‌سازي زمينه‌اي براي جلب همكاري و مشاركت نهاد‌ها و دست‌اندركاران بهداشت و سلامت كشور در اجراي برنامه‌هاي آموزشي و اطلاع‌رساني در چارچوب اين مكانيسم و ارائه اطلاعات پايه در زمينه ساختار و چگونگي اجراي استراتژي ملي براي جايگزين افشانه‌هاي فريوني در كشور است. انتظار مي‌رود با برگزاري اين كارگاه‌هاي اطلاع‌رساني و آموزشي، زمينه‌هاي لازم براي برگزاري كارگاه‌هاي مشابه در استان‌ها و شهرستان‌ها فراهم آمده و اطلاعات مورد نظر آموزشي و پيام‌هاي بهداشتي كليدي بتدريج در قالب يك شبكه فراگير ملي در اختيار افرادي كه مستقيم با بيماران تنفسي و آسمي‌ در ارتباط هستند، قرار گيرد. بدين ترتيب انتظار مي‌رود نتايج اين فعاليت‌ها در نهايت به ادغام استراتژي ملي در برنامه ملي مبارزه با آسم و بيماري‌هاي ريوي بينجامد.

اهداف اصلي از اجراي برنامه آموزش

در گزارش سال 2002 برنامه جهاني مبارزه با آسم (GINA) توجه به آموزش بيماران آسمي‌ و خانواده‌هاي آنها به عنوان يكي از اهدف اصلي برنامه كنترل آسم در سطح بين‌المللي و منطقه‌اي مورد تاكيد قرار گرفته است. در اين زمينه، ضرورت دارد متخصصان و جامعه تخصصي پزشكي و دارويي در تدوين استراتژي‌هاي راهبردي براي اجراي برنامه‌هاي آموزشي در سطح منطقه‌اي و محلي همكاري نزديكي با نهادها و سازمان‌هاي متولي امر سلامت در جامعه داشته باشند.

براساس گزارش‌هاي دفتر حفاظت لايه ازن، نيل به اين هدف نيازمند ايجاد سيستمي‌ براي تبادل‌نظر و برقراري ارتباط مستمر مابين انجمن پزشكان عمومي، انجمن‌هاي تخصصي آسم و آلرژي و بيماري‌هاي ريه و ديگر انجمن‌هاي دارويي و پزشكي است. چنين سيستمي، اين اطمينان را به‌وجود مي‌آورد كه اطلاعات كافي و درست در زمينه محصول جديد دارويي در اختياركليه متخصصان و متوليان بهداشت و سلامت در جامعه قرار گرفته و بيماران تنفسي از طريق مطالب آموزشي و توسط پزشكان در حين مطالعه از ويژگي‌هاي دارويي افشانه تنفسي جايگزين آگاه مي‌شوند. اين موضوع از آن جهت حائز اهميت است كه بدين ترتيب اعتماد كافي در بيماران تنفسي براي استفاده از داروي جديد ايجاد مي‌شود. با اين‌كه معمولا تجويز دارو توسط پزشك انجام مي‌شود، اما بيماران نيز انتظار دارند توضيحات كافي در مورد داروي تجويز شده به بيمار داده شود. اين موضوع وقتي اهميت بيشتري پيدا مي‌كند كه داروي تجويز شده نوع جديدي از داروي رايج قبلي باشد. بررسي‌ها نشان داده است وقتي تجويز افشانه‌هاي دارويي غير فريوني همراه با توضيحات كافي به بيمار صورت مي‌پذيرد، اغلب بيماران با رغبت بيشتري داروي جديد را پذيرفته و استفاده مي‌كنند.

حميده سادات‌هاشمي
  جام جم آنلاين

امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از اين مطلب فقط با ذکر منبع " تبیان زنجان" مجاز است.

 ارسال این مقاله به دوستان شما :
 
نام و نام خانوادگی شما :
 
 
آدرس ایمیل شما :
 
نام و نام خانوادگی دوست شما :
 
 
آدرس ایمیل دوست شما :
1357
کاربر گرامی آیا تاکنون از وب سایت تبیان برنده جایزه شده اید ؟ آیا اطلاع دارید وب سایت تبیان در استان با برگزاری مسابقات هفتگی آن لاین به برندگان خود جوایز ارزنده اهدا می کند ؟
فرصت را از دست ندهید و خود را کاندیدای یکی از جوایز این هفته وب سایت کنید ! برای شرکت در مسابقه و ارسال پاسخ به مرکز اینجا را کلیک کنید
ورود به بخش مسابقه هفته
CF

ارتباط با وب ستر   
 درباره طراح وب سايت
  2007 All rights reserved. Tebyan zanjan ©

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تبلیغات اسلامی استان زنجان می باشد.
هر گونه استفاده از منابع آن با ذکر مرجع بلامانع است